Choď na obsah Choď na menu
 


Názvy a povaha papagájov

 

 

 

Papagáje

PAPAGÁJE

Všeobecne:

Ary, aratingy, pyrury, amazoniaky a amazoňany sú inteligentní a prispôsobivý a ľudí veľmi priťahujú. Sú to veľmi citovo založení vtáci, mnoho z nich ochotne zamení svoj cit na človeka. To platí najmä o umelo odchovaných vtákoch.

Na druhej strane austrálske papagáje, aj keď sú krásne, väčšinou nemajú veľký vzťah k ľuďom alebo zmysel pre ľudskú náklonnosť. Umelo odchovaní vtáci sa všeobecne stávajú agresívny voči ľuďom hneď ako začnú dospievať. Výnimky tvorí rod Polytelis. Papagáj alexandrin je známy svojou milou povahou. Ďalej je to papagáj nádherný. Samčekovia majú tak jemnú a milú povahu, že sa môžu stať dobrými komikmi. Tretí je papagáj dymový, ktorého spoločenské chovanie nie je zatiaľ známe. Potrebujú ale veľa pohybu.

Ary, kakaduovia, amazoňany a väčšina arating patria k najhlučnejším. Majú veľmi prenikavé hlasy. Rovnako menšie papagáje rodu Poicephalus, ako papagáj senegalský a papagáj červenobruchý majú prenikavé hlasy, ale dajú sa tolerovať, pretože svoje kričanie neopakujú v niekoľkominútových intervaloch ako je to pri amazoňanoch a kakaduoch. Najtichšími vtákmi sú nanešťastie tí, ktorí sú chovaní doma najmenej. Neofémy, kakariki, aymara pruhovaná a papagájikovia (Forpus). Medzi stredne veľké papagáje sú zrovnateľne tichí amazoniaky, papagáj žako a papagáj konžský. Mladí vtáci, zvlášť tie, ktorí boli odchovaní ručne, nebývajú tak hluční ako dospelí.

Napr. žako je veľmi kľudný vták a vyhýba sa agresívnym stretom. Naopak amazoňany, aratingy a ary sú úplne iní. Mnoho druhov je extrémne dráždivých, rýchlo reagujú na vizuálne podnety, sú hluční, extrovertní a často agresívny vo vzťahu k ľuďom a iným papagájom. Kakadu molucký a biely patria medzi najdráždivejšie papagáje a ich bujné chovanie v zajatí sa občas vymyká
kontrole. (Pozor, sú ale veľmi prítulní.)

Obdobie dospievania u malých druhov môže prísť už v 6 mesiacoch a u papagája senegalského v 9 mesiacoch. U dlho žijúcich papagájov ako sú ary prichádza toto obdobie v dvoch alebo troch rokoch.

Väčšina papagájov žako sa nenaučí hovoriť skôr ako v jednom roku veku. U anduliek a koriel nie je pochýb o tom, že samčekovia majú väčšie nadanie na rozprávanie a niektoré samičky sa hovoriť vôbec nenaučia. U väčšiny druhov však schopnosť rozprávať nezávisí na pohlaví. Nemá to súvislosť ani s veľkosťou. Mnoho kakaduov sa nikdy nenaučí rozprávať viac než
niekoľko slov a napr. taká andulka môže vedieť strašne veľa slov. Papagáj žako vie opakovať zvuky úplne presne, niektoré druhy amazoňanov, napr. amazoňan žltohlavý je v tom rovnako dobrý. Naopak kakaduovia a ary sú len málokedy schopní napodobňovať hlas tak presne.


NAZVY A VLASTNOSTI PAPAGÁJOV

Agapornis ružovohrdlý
Najväčší a najagresívnejší z agapornisov.

Alexander červenohlavý
33 cm. Malý ale veľmi zaujímavý papagáj, jeho hlas je tichý (na rozdiel od iných alexandrov). Môže byť dobrý domáci maznáčik. Môže sa chovať spolu s inými malými druhmi papagájov.

Alexander fúzatý
Silný hlas. Veľmi spoločenský. Citlivý na mráz.

Alexander malý
40 cm. Pekne vyzerá a dobrá schopnosť rozprávať. Starší jedinec sa nedá skrotiť. Najvhodnejší je ručne dokŕmený, pretože je veľmi temperamentný. Keď skrotne, je prítulný. Neodporúčam tomu, kto chce kľudného papagája. Citlivý na mráz.
Alexander veľký
48 cm. Ľahko a rýchlo skrotne. Nemá veľkú schopnosť hovoriť, naučí sa najviac pár slov. Ani často nekričí, väčšinou keď sa niečoho dožaduje.

Amazoňany všeobecne
Vhodnejšie ako domáci maznáčik sú samičky.

Amazoňan golierový
Je to roztomilý a citový vták. Problém je v tom, že nepozná strach a kombinácia nebojácnosti s prirodzenou agresivitou môže byť nebezpečná. Niektorí sa stanú skvelými domácimi maznáčikmi ale pozor na ich varovania.

Amazoňan bieločelý
25 cm. Rýchlo skrotne, ľahko sa učí hovoriť, je prítulný a milý.

Amazoňan džungľový
38 cm. Mladí vtáci sa ľahko krotia, je veľmi učenlivý. Má veľmi silný hlas!

Amazoňan kubánsky
Nie je hlučný, je dobrý domáci maznáčik i odchov nie je tak zložitý.

Amazoňan kurika
30 cm. Je hlučný, ale nepotrebuje veľa priestoru.

Amazoňan modročelý
37 cm. Častý a obľúbený domáci vták. Je múdry a priateľský, dobre sa prispôsobuje. Z amazoňanov vie najlepšie rozprávať.

Amazoňan oranžovokrídly
33 cm. Ľahko skrotne, dobre sa učí hovoriť, ale má silný hlas.

Amazoňan žltohlavý
35 cm. Obľúbený papagáj, veľmi učenlivý, mierna povaha. Veľmi silný hlas!

Amazoňan žltolíci
34 cm. Rýchlo skrotne, ľahko sa učí hovoriť, je prítulný a milý.

Amazoniaky
Sú inteligentní a zvedaví. Sú výborní domáci spoločníci, vôbec nie sú hluční. Majú vyrovnanú povahu (na rozdiel od amazoňanov). Hovoriť sa naučia iba pár slov.

Amazoniak modrohlavý – 27 cm. Najobľúbenejší z amazoniakov. Má miernu povahu. Samičky sú obzvlášť prítulné. Naučí sa hovoriť zopár slov.

Andulka vlnkovaná
18 cm, najľahší chov. Znášajú sa s korelami, samičky sú svárlivé, svojím živým chovaním môžu rušiť pri hniezdení iné vtáky. Dobrý letec, naučí sa pár slov, skrotne, vhodná do bytu. Je všeobecne známe, že samčekovia sú milší domáci maznáčikovia.

Ara červenoramenná
32 cm. Umelo odchované sú prítulné a naučí sa ľahko rozprávať. Nemá silný hlas.

Ara Hahnova
30 cm. Je síce malá. Ak si ju zaobstaráte ako mláďa, skrotne rovnako dobre ako veľké ary.
Ara malý
40 cm. Ničiteľské chúťky.

Ara modrožltá inač Ara ararauna
82cm. Veľmi náročný papagáj. Potrebuje veľa pozornosti, je to osobnosť! Je inteligentný, adaptabilný, aktívny. Až na malé výnimky nebýva kľudný papagáj. Rýchlo sa naučí hovoriť. Je ako dieťa, neustále si vyžaduje spoločnosť, ak mu ju nemôžete dať, určite si ho nekupujte! Potrebuje taktiež veľa priestoru, nie je vhodný do malého bytu.

Ara zelenokrídla
90 cm. Mladí vtáci ľahko skrotnú. Majú výrazný hlas, ale nemajú vo zvyku dlho vrieskať. Obrovské nároky na priestor!

Aratinga škvrnitá ináč Klinochvost škvrnitý
33 cm. Ľahko sa krotí a mladý vták sa naučí zopár slov. Sú hravé, ale hlučné. Venovanú pozornosť oddane oplácajú.

Aratinga zlatá inač Klinochvost zlatý
30 cm. Sú to nádherné papagáje, ktoré môžu zvádzať, aby ste si ich kúpili ako domácich maznáčikov. Ale pozor, aj ručne odchovaní majú strašne silný hlas! (Rosemary Low sa vyjadrila, že by si ho mal kúpiť iba hluchý J.)

Aymara pruhovaný
15 cm. Maličký papagáj (asi ako andulka). Hoci nie je práve najzaujímavejší sfarbením, je veľmi dôverčivý, rýchlo skrotne, nie je hlučný, neničí drevo, je inteligentný a učenlivý.

Barnard golierový južný
Chov vo voliére, nie je plachý, odolný, príjemný hlas, nesmie mať tenké pletivo.

Eklektus rôznofarebný
35 cm. Umelo odchovaní sú veľmi krotkí. Majú príjemný hlas. Samička je dominantnejšia, ako domáci maznáčik je vhodnejší samček (i keď samička je krajšia). Vedia veľmi dobre hovoriť.

Kakadu biely
30 cm. Prenikavý hlas. Vhodný na chov v domácnosti, lebo rýchlo skrotne a naučí sa rozprávať. Má veľkú inteligenciu. Je najprítulnejší z kakaduov.

Kakadu gofinov
30 cm. Silný hlas. Spoločenský, rýchlo skrotne, je hravý a dôverčivý.

Kakadu molucký
Veľký kakadu, ktorý vyžaduje veľa pozornosti, ale dá sa skrotiť. V zajatí sa môže správať agresívne.

Kakadu ružový
35 cm. Veľmi inteligentný, nadaný. Potrebuje veľa pozornosti. Je pokojnejší a výrazne učenlivejší ako bielo sfarbené príbuzné druhy. (Iný zdroj píše práve že je menej nadaný ako ostatné druhy. Tak si vyberte.)

Kakadu žltolíci
30 cm. Je obľúbený pre svoju inteligentnú a živú povahu. Potrebuje spoločnosť človeka, pokiaľ ju nemá, kričí.

Kakariki červenočelý
28 cm. Temperamentný a nenáročný, vhodný aj pre začínajúceho chovateľa.

Korela chocholatá
Otužilá, nenáročná, dobre odchováva mladé aj v malom priestore, znáša sa s inými druhmi, veľmi milý a krotký spoločník, stále je na trhu. Rada sa pohybuje na zemi, všetko ozobáva, dobrý letec, skrotnú samček i samička, akurát samčekovia sú temperamentnejší a charakteristický spievajú, naučia sa opakovať zopár slov a melódie. 33 cm.
Mních šedý
29 cm. Hlučný.

Nanday čiernohlavý
Mierny papagáj, nie je agresívny voči iným druhom.

Neoféma bourki inač Traviár bourki
22 cm. Nenáročná, mierumilovná, kľudná, rýchlo skrotne, dobre odchováva mladé, skromne sfarbené operenie, najčulejšia zavčas rána a za súmraku. Vhodná aj do bytu aj v spoločnosti iných druhov. Neokusuje drevo. Chov s korelami a andulkami možný, vyskytujú sa ale nekrvavé šarvátky. Samičky sú na trhu vzácnejšie. Príjemný hlas.

Neoféma modrohlavá inač Traviár modrohlavý
19 cm. Vhodnejšia je voliéra alebo veľká klietka, má flegmatickú povahu, ktorá môže viesť k stučneniu, nie je plachý, ručne odchovaný skrotne. Iný zdroj uvádza, že krotne pozvoľna. Môže byť nervózny a podliehajúci stresu. Vhodná pre chovateľov – začiatočníkov.

Neoféma modrokrídla inač Traviár modrokrídly
23,5 cm. Vhodná do voliéry, chovanie je nudné, operenie nezaujímavé. Iný zdroj uvádza, že je veľmi spoločenský, kľudný.

Neoféma odzobná inač Traviár ozdobný
23 cm. Vhodná do voliéry, pre chov jednotlivého vtáka iba ručne odchovaný. Nie je hlučný. Je veľmi kľudný a vyrovnaný papagáj a nebýva plachý.

Neoféma tyrkysová inač Traviár tyrkysový
20 cm. Príjemný hlas, ručne odchované skrotnú, páry treba chovať oddelene, v dobe hniezdenia sú útoční.

Papagáj alexandrin
45 cm (dlhý chvost). Vhodný do voliéry kvôli dlhému chvostu, nikdy nie je divoký a plachý. Na trhu je viac samčekov. Umelo dokŕmený môže byť veľmi krotký. Niekedy sú hluční.

Papagáj červenokrídly
Veľmi odolný, vhodný do voliéry, ručne dokŕmený je veľmi krotký a prítulný.

Papagáj červenokrídly aj Kráľčik ušľachtilý
32 cm. Mladý vták sa stane krotkým.

Papagáj červenotemenný
37 cm. Veľmi plachý, doma chovať iba ručne odchované.

Papagáj horský inač Papagáj dymový
40 cm. Krotký, napodobňuje slová, vhodný do voliéry. Príjemný hlas.

Papagáj chocholatý
Mierna a kľudná povaha. Dobre sa adaptuje a zvykne si na človeka. Výhodou je tiež, je jeho krik nie je taký hlasný. Mladé vtáky musia zimovať pri teplote do mínus 5 stupňov,
ale starší vydržia i mrazivejšie počasie.

Papagáj kráľovský malý
Kráľčik červenohlavý
40 cm. Medzi sebou sú svárlivý, s inými druhmi sa znášajú dobre. Vhodný do voliéry, umelo odchovaný sú veľmi krotký a prítulný, napodobňujú pár slov.
Papagáj mayerov
Papagáj žltotemenný
Na svoju veľkosť sú pomerne agresívny a zvlášť v dobe toku napáda ostatné vtáky, to platí i na dlhoročnú partnerku.

Papagáj nádherný
37-40 cm. Nie je taký prítulný ako pap. alexandrin. Nie sú hluční (inde sa uvádza pravý opak) a neničí drevo. Má veľký temperament, neodporúča sa ľuďom, ktorí chcú kľudného papagája. Vhodný do voliéry, dokáže napodobňovať zvuky. Príjemný hlas.

Papagáj patagonský
46 cm. Niektoré zdroje uvádzajú, že je to nespoločenský a neznášanlivý papagáj, iné že je tomu práve naopak. Známa chovateľka Rosemary Low tvrdí, že je to okúzľujúci, veľmi citlivý papagáj, takže verím asi skôr jej. Má naozaj veľmi silný hlas, ktorý ale pri venovaní sa, nepoužíva často. Všeobecne sa neodporúča ľuďom, ktorí chcú kľudného a ľahko zvládnuteľného
papagája. Taktiež sa nenaučí hovoriť viac než pár slov.

Papagáj senegalský
25 cm. Je veľmi plachý po celý život, aj v zajatí. Len ručne dokŕmení vtáci sú naozaj krotkí. Nie je hlučný. Ich povaha a chovanie sa dajú porovnávať s veľkými papagájmi. Mladý papagáj má tmavú dúhovku. Majú veľmi ťažké obdobie dospievania (v 9 mes. veku). Môžu byť extrémne nervózny a absolútne odmietať ísť na ruku. Dôležité je nestratiť trpezlivosť a záujem o neho.

Papagáj sivý inač Papagáj žako
32 cm. Obľúbený pre svoje vlastnosti a umenie rozprávať. Ručne odchovaný bude krotký a prítulný. Vyžaduje veľa pozornosti. Nie je veľmi hlučný. Dospelé jedince sú plaché. Mladý papagáj má tmavú dúhovku. Obe pohlavia sú rovnako krotké.

Papagáj spevavý
27cm. Vhodný pre začiatočníkov, príjemný hlas, sú len zriedka prítulní, pre chov doma len ručne odchovaný samčekovia. Pri chove v páre sú niekedy samčekovia agresívny voči samičke, preto je najlepšie zaobstarať si mladý párik, nie dospelé jedince. Citlivý na chlad (min. 15 stupňov).

Papagájik šedokrídly
12 cm. Na chov sú veľmi nenároční, v mnohom sa dajú porovnávať s andulkami, iba odchov nie je jednoduchý. Ako domáci maznáčik sú napríklad v USA veľmi obľúbení. Je milý, hravý.

Pyrura hnedosluchý inač Papagáj jednoduchý, Papagáj hnedouchý
25 cm. Ideálny do záhradnej voliéry, sú tichý, nie príliš deštruktívny na rozdiel od príbuzných arating. Vhodný na chov v domácnosti, ľahko skrotne.

Rozela penant
33-36 cm. Príjemný hlas, len chov vo voliére, ručne odchovaní skrotnú, hlavne samčekovia, v byte vyžaduje vlhkosť, odolná voči chladu. Na jar samčekovia sú veľmi čulý a voči iným vtákom svárlivý, nechovať vo vedľajšej voliére vtáky rovnakého druhu.

Rozela pestrá
30 cm. Môže sa chovať aj vo veľkej klietke, jednotlivo chovaný samčekovia skrotnú, príjemný hlas, naučia sa pár slov, v dobe hniezdenia môže byť útočná voči iným druhom.

Rozela žltobruchá
36 cm. Vhodná do voliéry.

Rozela žltolíca
Mierna, krotká, vrelé partnerské vzťahy, veľmi živá, má príjemný hlas.

Tirika bielokrídla
23 cm. Veľmi dobre sa krotia. Udomácnený jedinec veľmi ťažko prijme ďalšieho jedinca, aj iného pohlavia. Naučí sa povedať zopár slov. Neznášajú papagáje druhu aratinga.